Utbildade Dogalärare

Under 2019 började vi på Hundsteg att utbilda Sveriges första Dogalärare. Här har vi samlat dem för att förenkla för dig att hitta till utbildade och kvalitetssäkrade utövare.

Här finns Dogalärare som håller löpande klasser och gör privata guidningar och konsultationer samt har doga interagerad i sin "traditionella träning".

Dogalärare utbildade hos Hundsteg hjälper till att skapa en balans som känns inifrån och ut, och utifrån och in. Doga finns på mattan, men allra mest i livet - därför blir möten med våra Dogalärare alltid ur ett holistiskt perspektiv.

Våra Dogalärare vill utmana dig och din hund i dogan, kliva in i det besärliga men också uppleva trygghet och tilllit. Växa som individer men också i relationen. Växla mellan fysisk ansträngning och lugn för att uppleva er själv och den inre stillheten inom er.

Hos oss handlar doga mindre om prestation och mer om varande och upplevelse.

Välkommen att ta kontakt och prata mer med våra lärare!

Lena Stridsman Persson
Västerås

Epost: kontakt@ysterhund.se
Telefon: 070-279 53 95
Hemsida: www.ysterhund.se

Josefin Bergman
Piteå

Epost: jossanbergman@hotmail.com
Telefon: 070-279 53 95
Hemsida: www.hundtid.se

Ann Sahlman
Kungsör

Epost: a.i.sahlman@gmail.com
Telefon: 070-580 53 08
Hemsida:
https://hundbra.blog

Kaja Heinert
Fornebu, Norge

Epost: kaja.heinert@gmail.com
Telefon: +47 977 94 383

Carolina Befwe
Ystad

Epost:
Telefon:

Carina Winnerfeldt
Kristinehamn

Epost: carina.winnerfeldt@gmail.com
Telefon: 070-331 09 72

Ingrid Willen
Heby

Epost: i_willen@hotmail.com
Telefon:
070-855 24 94

Sabrina Heinrich
Kåge

Epost: info@hundtts.se
Telefon: 070-267 85 51
Hemsida:
www.hundtts.se

 

Marie Ernstsson
Sibbhult

Epost: marie_ernstsson@yahoo.se
Telefon: 070-391 66 54
Hemsida: www.halsostallet.se

Therese Johansson
Mörsil

Epost: therese@dogsouls.se
Telefon: 076-593 85 49
 

Renée Höglander
Nordmaling

Epost: reneehoglander@hotmail.com
Telefon: 070- 289 50 96
 

Ulrika Hagstrand
Lund

Epost: hagstrandulrika@gmail.com
Telefon: 046-12 33 67
Hemsida:
www.hundresan.heymo.se